Ana sayfa HAKKINDA

HAKKINDA

tayfun_cavusoglu

Tayfun ÇAVUŞOĞLU (1964 / …)

Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Alman Dili Anabilim Dalı (1985) mezunu. Öğrenciyken 1983 yılı başlarında Türk Haberler Ajansı (THA) Bursa Bürosu’nda muhabirliğe başladı.

Bursa’daki yerel gazeteler “Hâkimiyet”, “Olay“, “Bursa hâkimiyet“, “Ekohaber” ve “Kent” gazetelerinde muhabir, istihbarat şefi, haber müdürü, yazı işleri müdürü olarak çalıştı. “Bursa hâkimiyet” ve “Bursa Haber” gazetelerinde genel yayın yönetmenliği görevinde bulundu. Bir dönem “Anonim Dergi” adı altında aylık dergi yayınladı. Halen Bursa yerel basınındaki çalışmalarını sürdürüyor.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Bursa Şubesi’nde iki dönem (1997-2001) başkanlık yapan Tayfun Çavuşoğlu, Bursa Gazeteciler Cemiyeti’nde (BGC) yönetim kurulu (2009-2012) üyeliğinde de bulundu.

Mesleğinin yanı sıra yakın dönem tarihiyle ilgili çalışmalarda da bulunan Tayfun Çavuşoğlu’nun kitabıÇanakkale 1915 – İftiralar, Yalanlar, Polemikler şubat-2014’te Kastaş Yayınevi’nce yayınlandı. Kitabın elektronik (e-kitap) versiyonu da E-Kitap Yayıncılık aracılığıyla okurunua ulaştı.

Yılmaz Akkılıç’ın yayınladığı 4 ciltlik Bursa Ansiklopedisine (1. baskı 2002, Burdef Yayınları No:3, Harman Ofset Basın San. İstanbul) madde yazarı olarak katkı koyan Çavuşoğlu, Türkiye’nin e -kitap platformu E-Kitap Yayıncılık’ın şubat 2018’de e-kitap olarak yayınladığı Nutuk için editör olarak Atatürk ve Kurtuluş Savaşı kronolojisini hazırladı.

Basın meslek örgütlerinden çok sayıda ödül de alan, sürekli basın kartı sahibi Tayfun Çavuşoğlu, İngilizce Öğretmeni Nesrin Çavuşoğlu ile evli olup, Altuğ ve Alper’in babasıdır.